Povinná vojenská služba

3. března 2014 v 22:48 |  Kultura
Nevím, kolik z vás sleduje My Korean Husband, ale právě jsem se dodívala na videa, kde se Hugh a Han baví o povinné vojenské službě. Je pravda, že jsem toho moc nevěděla a divila jsem se tomu, co říkali.
Jak asi většina z vás ví, korejští muži musí splnit vojenskou službu. Mohou si vybrat ze tří možností, mohou jít do armády, námořnictva nebo letectva. Hugh a Han byli oba v námořnictvu. Armáda je prý nejkratší, bývá na 24 měsíců. Hugh byl v námořnictvu 30 měsíců a oba tvrdí, že je to to nejtěžší.

První jejich radou pro všechny bylo, aby strávili všechen čas se svojí rodinou než odejdou. Han čas trávil se svými přáteli a po měsíci toho litoval.

Teď podrobně proberu to, co říkali (možná si nevzpomenu úplně na všechno).

První týden je mužům dovoleno mít dlouhé vlasy, jakýkoli účes. Pak se ale musí nechat ostříhat. Prý to trvá pár vteřin a je po všem. Vlasy schovávají v nějakých sáčcích pro případ, že dotyčný zemře nebo se z nějakého důvodu už nenajde. Slouží tedy pro porovnání DNA a také je to věc, kterou pošlou rodině, pokud jejich syn zemře. S tím souvisí i focení. Je to ihned po ostříhání. Ta fotka by byla použita na pohřbu.
První týden bývají i trenéři vlídní. Pak se změní úplně v jiné lidi. Jak hoši řekli, v ďábly.

Také mluvili o tom, jakým způsobem jedli a myli se. Co se týče jezení, bylo to v obrovských halách, kde ale byli všichni u stolu namačkaní. K dispozici neměli hůlky, jen lžíci a vidličku. Také museli jíst pouze pravou rukou, levou museli mít na kolenou. Nechali je jíst tak tři minuty. Samozřejmě pokud nebyl trenér v náladě nebo se mu něco nelíbilo, mohl kdykoli přikázat, aby jíst přestali. Kdo neuposlechl, tak po něm něco hodili nebo ho zkopali nebo jinak potrestali. Proto si nikdy nedovolili neuposlechnout.

Co se týče sprchování, také na to měli pouze kolem tří minut. Trenér prostě přikázal "Jdi!" nebo "Vylez!" Teplou vody mělo jen pár lidí. Zbytek se i v zimě musel sprchovat ve studené.

Výcvik. S 20 - 30 kilovými batohy a zbraněmi v ruce, které mají kolem tří kil, museli vypochodovat do hor, kde je čekalo další tréninkové místo. Tam především trénovali střelbu. Když vystřelili například 30 nábojů, museli pak těch 30 prázdných najít. Pokud všechny nenašli, nesměli jít spát.

Samozřejmě v průběhu výcviku mají jakési prázdniny. Ale musí se sdržovat poblíž svého areálu. Han měl výhodu, že bydlel kousek, takže mohl svou rodinu navštěvovat.

Co se stane, pokud muž odmítá splnit vojenskou službu?
Muž stráví ty dva roky ve vězení a poté často nebývá přijímán společností. (Což bývá v kariéře např. herců, zpěváků důležité)

Existují výjimky, kdy muž nemusí nastoupit?
Vážný zdravotní důvod (například chybění končetiny), nebo pokud jsou psychicky neschopni, nebo zemi přinesli zlaté medaile (olympionici). V těchto případech, jsou osvobozeni.

Asi tohle téma nezní moc vábně. Mě ale zaujalo. Když jsem ty dva poslouchala, bylo jasné, že mluví z vlastních zkušeností a nijak ne nepřikrášlují, což prý většina mužů dělá. U těch videjí jsem se cítila tak nějak zvláštně.
Tak si říkám, že i naši hoši by měli chodit na vojnu, aby poznali trochu té buzerace, drezury a řádu. Neuškodilo by jim to. Vždyť, rohlédněte se kolem sebe. Tohle by nás mělo v případě nutnosti chránit? Tak to teda pěkně děkuju.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 freestanley freestanley | Web | 3. března 2014 v 23:05 | Reagovat

Jenom ne znovu povinnou vojnu :D Kolik to dalo práci než ji zrušili. Ti kluci se tam stejně nenaučili ani pořádně zavazovat kanady :D :D :D ale stali se z nás chlapy...

2 Choi Ronnie Choi Ronnie | Web | 4. března 2014 v 18:13 | Reagovat

Pěkný článek, jsem si zase něco málo ujasnila :)
V tomhle s tebou nesouhlasím, jsem proti vojně, nebo rozhodně povinné. V Koreji to docela chápu, protože oni pořád bojují se severem a potřebují nějakou obranu, ale i tak mi to vadí. A nedovedu si představit, že by byla povinná vojna i tady, protože to nepovažuji za nutné. Žijeme v relativně bezpečné zemi a myslím, že nám hned tak něco nehrozí. Možná se mýlím, ale stejně... nesouhlasím xD

3 mája mája | 4. března 2014 v 23:54 | Reagovat

taky si myslím že by naši kluci mohli trochu poznat co to znamená slovo "makat" a mozna by to v česku vypadalo o trochu lip a ja byhc mela pokoj od bratru... apson na chvilku :D

4 beepinka beepinka | Web | 5. března 2014 v 8:26 | Reagovat

Dobře napsané. Já jsem s povinnou vojenskou službou v Koreji již obeznámena ...je to tvrdý no. Doufám,že naše K-popové hvězdy to tam zvládnou. V kolika,že se jde..ve 30? Bude se mi stýskat pak po G-Dragonovi..Po B.A.P...po všech prostě...Doufám,že budou v pořádku.

5 beepinka beepinka | Web | 5. března 2014 v 8:27 | Reagovat

[2]: Souhlasím s tebou :) taky bych vojnu nezaváděla u nás:)

6 vojna je kravina vojna je kravina | 28. dubna 2014 v 17:42 | Reagovat

povinná vojana v ČR ja kravina, stát je zadlužený a všichni ví, kolik tahle "sranda" stojí, většina lidí to vážně nebere a nic se nenaučí a ve válce by hned padli, k čemu je tedy "dotovat"? profi vojákem chtějí být desetitisíce lidí, tak ať vycvičí je, když někdo chce ať jde, ale někoho nutit? cím víc člověka nutíš, tím víc to bude odmítat a taková pomoc ve válce nám bude k ničemu a padnem snadno, protože peníze, které by se daly profi vojákům a do zbraní se vynaloží na kravinu jménem povinná vojenská služba

7 vojna je kravina vojna je kravina | 28. dubna 2014 v 17:49 | Reagovat

to mája: holčičko, teď jsi malá a ještě tomu nerozumíš, říkáš zbavim se bráchů, ale když by byla válka, tak bys bratry oplakávala, páč by nejspíš padli a druhá věc až vyrosteš budeš mít přítele, budeš ochotna sledovat jak ti na vojnu jde kluk, kterýho miluješ? a byl by tam rok, dva, to by se ti líbilo? když by se ti vrátil s psychickou poruchou, protože by ho buď šikanovali a nebo by šikanoval on a pak by ti po nocích natloukal, protože ho vojna "zocelila" a myslí si, že může třískat koho chce protože tam to taky mohl? a líbilo by se ti i to, že budeš doma sedět s dětma a manžílek se ti vrátí na vozíčku? a to jen protože nějaký magor řekl, byl jsi na vojně tahni na frontu,... já jsem pro posílit ty co o to stojí a že jich je,...

8 Tina Tina | Web | 3. května 2014 v 19:50 | Reagovat

[7]: Jsem ráda za tvůj názor. Máš pravdu, že to není levná záležitost. Stejně trvám na tom, že by některým neuškodilo si zakusit tento výcvik. Naši kluci (schválně říkám, kluci, protože to, co chodí kolem nemůžu nazývat muži) v dnešní době pořádně nic neumí. Vidím to kolem. A i mladí vojáci stojí za starou belu. Věř mi, tohle vím. Nejsou schopni uběhnout zkouškové kilometry, takže se bojím si představit, jak by to vypadalo, kdyby to bylo naostro.
Co se týče tvého vzkazu k Máji, není malá holčička. Ani já ani ona nejsme tak malé a houpé jak si myslíš. Vzhledem k tomu, že ji neznáš, nevíš, že to bere s nadsázkou. Samozřejmě, že by o něco takového nestála. To nikdo. Co se týče šikany, ta je všude a vojna není výjimkou, takže bych to sem moc netahala. Navíc, když to přežili jiní, proč dnešní ne? Řeknu proč. Protože jsou padavky. Někdo by do nich drcl a oni by se už chtěli mámě schovat za sukni. Nemyslím si, že někdo, kdo si vojnou prošel, pak ostatní mlátil. To by byl člověk, kterého neměli na vojnu pustit, protože to nezvládá.
Kdyby se mi muž vrátil na vozíčku, samozřejmě bych byla zdrcená, ale furt ráda že žije.
My bychom to brali jako povinnost. Korejci to berou jako službu vlasti. My bychom nadávali, že nám to zničilo život. Oni by NEJSPÍŠ řekli, že to udělali pro svoji zemi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama